Projekt Herbertov

O projektu

Pod názvem „projekt Herbertov“ se skrývá komplexní řešení systému pro řízení a monitorování energetických zdrojů ve školícím a rekreačním středisku fakulty strojní ČVUT v Horním Mlýně – Herbertově. Středisko je vybaveno několika převážně alternativními energetickými zdroji o celkovém výkonu až 340 kW:

  • solární panely
  • tepelné čerpadla
  • malá vodní elektrárna

Původní energetický systém byl provozován od roku 1982. V roce 2004 prošlo celé zařízení komplexní rekonstrukcí, včetné návrhu a realizace nového řídicího a monitorovacího systému postaveném na počítači s operačním systémem ETS společnosti IntervalZero. Celé zařízení je majetkem fakulty strojní ČVUT a kromě běžného provozu je využíváno při zkoumání využitelnosti alternativních zdrojů ústavem techniky prostředí fakulty strojní ČVUT. Ddodavatelem technologie a konzultantem je společnost dataPartner, řídicí a monitorovací systém vyvinula a vyvíjí katedra měření elektrotechnické fakulty ČVUT.

Energetické zdroje

  • solární panely – 100 kW (foto)
  • tepelné čerpadla – 120 kW (foto)
  • malá vodní elektrárna – 120 kW (foto)

Řídící systém

Autonomní řídicí systém je postaven na průmyslovím embedded počítači Nexcom komunikujícím se snímacími a řídicími moduly přes rozhraní RS-485. Tento počítač pracuje na operačním systému ETS společnosti IntervalZero.

Vzdálený monitoring

Pro potřeby vzdáleného monitoringu je na Herbertové využíván stejný průmyslový počítač jako pro řízení (viz. předchozí odstavec). Spojení s okolním světem (Internetem) je zajišťováno pomocí GSM/GPRS modemu Siemens MC39i. Přes tento modem a mobilní síť putují data z Herbertova na server do Prahy, jehož WWW stránky máte právě před sebou. Zde jsou data předzpracována a uložena do databáze pro další využití.

Přejít na stránky projektu Herbertov >>